Įsivaizduokite situaciją: važiuojate plentu 70-80 km/h greičiu, reikia lenkti sunkvežimį, bet dėl atvažiuojančio automobilio esate priverstas sulėtinti greitį… ir staiga pamatėte, kad riedėjo ratas į priekį iš po automobilio, kėbulas pasviro ir pasigirdo smūgis, metalo šlifavimo garsas kelio dangoje, o automobilis trimis ratais ir vienu stabdžių būgnu lėkė asfalto danga, iškeldamas kibirkštis. Kaip jums patinka situacija?
Viskas dėl jūsų neatidumo, nes blogai pritvirtinto rato požymiai pasireiškia šiais ženklais. važiuojant mažesniu nei 50 km/h greičiu priekinėje automobilio pakaboje pasigirsta atsitiktinis beldimas, o važiuojant didesniu nei 80 km/h greičiu ir esant menkiausiam pokyčiui pasigirsta spragtelėjimas ir jaučiami smūgiai. ant vairo (tarsi ratas būtų nesubalansuotas). Ką daryti, jei ratas nukris?
Nukritus ratui automobilis tampa praktiškai nevaldomas ir bus labai sunku jį nuvažiuoti į kelio pusę. Jei pavyksta ištrūkti iš eismo ir sustoti kelio pašonėje, išjunkite variklį, įjunkite automobilį ant rankinio stabdžio ir įjunkite avarinius žibintus. Nepamirškite taip pat pastatyti įspėjamąjį trikampį, kad eismo dalyviai žinotų apie gedimą.
Jei netikėtai pametėte ratą ir nespėjote sustoti, jokiu būdu nebandykite staigiai stabdyti. Tai darydami galite tik pabloginti esamą situaciją. Daugeliui vairuotojų, iškilus tokioms problemoms, patariama pirmiausia atlaisvinti automobilio kontrolę ir leisti jį ten, kur nori. Tai padės kurį laiką išlaikyti automobilį vandens paviršiuje, o paskui stengtis kuo greičiau išvažiuoti iš eismo juostos. Žinoma, tokie veiksmai laikomi pagrįstais, jei eismas kelyje nėra intensyvus ir jūs ypač netrukdote savo „kaimynams“. Taip elgdamiesi galite išvengti kėbulo atsitrenkimo į asfaltą, o tai, toliau judant, gali net lemti automobilio apsivertimą.
Sustoję pabandykite išsiaiškinti rato praradimo priežastį. Jei problema yra prastai pritvirtintas diskas arba rato varžtai, nėra jokių ypatingų problemų. Išimkite atsarginę padangą ir įdėkite ją į pamesto rato vietą. Norėdami tai padaryti, jums reikės domkrato ir rato rakto. Daugeliu atvejų galite saugiai tęsti kelionę. Blogiau, jei pamesta ašies veržlė ir sugadinta pati ašis, arba sugadinta rato ašis. Tokiais atvejais vargu ar galėsite patys išspręsti problemą. Skambinti
vilkiką ir visas finansines problemas perkelkite į savo draudimo bendrovę.
Automobilio gaivinimas ir grąžinimas į eksploataciją gali užtrukti gana daug laiko. Dėl šios priežasties, jei nenorite susidurti su panašiomis problemomis ateityje, patariame laikytis kelių paprastų taisyklių:
pirma, periodiškai atlikti techninę apžiūrą su visa diagnostika; antra, patys atlikite profilaktinę priežiūrą, palaikydami savo automobilį tvarkingą; trečia, prieš ilgą kelionę patikrinkite, ar tinkamai pritvirtinti ratų varžtai; ketvirta, patikrinkite ratų ratlankių tvirtinimą.
Laikydamiesi šių paprastų rekomendacijų, galite apsaugoti savo automobilį nuo galimų gedimų, o savo gyvenimą – nuo daugybės rūpesčių.