Remiantis naujausiais Motorinių automobilių gamintojų ir prekybininkų draugijos (SMMT) paskelbtais duomenimis, JK naujų automobilių registracija balandžio mėnesį augo 21-ą mėnesį iš eilės ir išaugo kukliai 1,0% ir pasiekė 134 274 vienetus. Dėl to tai buvo geriausias rinkos balandis nuo 2021 m., nors suvartojimas vis dar buvo 16,6 % mažesnis nei prieš pandemiją, tai tradiciškai mažas mėnuo po kovo mėn. keitimo. Tęsiant visus metus matomą tendenciją, augimą lėmė automobilių parkai, kurių registracija išaugo 18,5% ir pasiekė 81 207 vnt. – daugiau nei šešis iš 10 balandį įregistruotų naujų automobilių. Privačių pirkėjų skaičius sumažėjo -17,7% iki 50 458 vienetų, o įmonių registracija sumažėjo -16,1%, iki 2 609.
Elektrifikuotos transporto priemonės ir toliau buvo pagrindinis rinkos plėtros veiksnys. Sparčiausiai augo įkraunami hibridai (PHEV) – išaugo 22,1 % ir sudaro 7,8 % rinkos, o po to seka hibridinės elektrinės transporto priemonės (HEV) – 16,7 % ir 13,1 % paklausos. Balandžio mėnuo buvo šviesesnis mėnuo akumuliatorinių elektromobilių (BEV) registracijai, daugiausia dėl įtikinamų fiskalinių paskatų verslui. Apskritai BEV įsisavinimas išaugo 10,7%, o rinkos dalis padidėjo iki 16,9%, o tai yra reikšmingas padidėjimas, palyginti su praėjusių metų balandžio 15,4%. Nors bendras BEV paklausos padidėjimas yra teigiamas, reikia imtis skubių veiksmų, kad privatūs pirkėjai vėl paskatintų keistis. Mažiau nei vienas iš šešių balandį nupirktų naujų BEV atiteko vartotojams, kurių apimtys sumažėjo -21,9%. Vairuotojai šiandien naudojasi didžiausiu visų laikų BEV modelių pasirinkimu – daugiau nei 100 – su naujausiomis technologijomis, o gamintojai ir toliau teikia įtikinamų pasiūlymų, skatinančių juos naudoti. Tačiau vyriausybės paskatų privatiems vairuotojams trūkumas išlieka kliūtimi, kurios negali įveikti vien pramonė.
Įrodyta, kad mokesčių lengvatos leidžia greitai pereiti prie BEV automobilių parko rinkoje, privatiems pirkėjams suteikus panašų paramos lygį, būtų paspartintas bendras rinkos pokytis, paskatintas ekonomikos augimas ir tvarus bei sąžiningas perėjimas. Laikinai perpus sumažinus PVM naujiems BEV pirkimams, per ateinančius trejus metus daugiau nei ketvirtis milijono vairuotojų galėtų pereiti nuo iškastinio kuro prie elektros. Panašiai pakeitus „brangių automobilių” priedo prie transporto priemonių akcizo slenkstį, kuris turi būti taikomas elektromobiliams nuo 2025 m. balandžio mėn., rinkai būtų pasiųsta žinutė, kad nulinės emisijos transporto priemonės yra būtinybė, o ne prabanga. Taip pat reikia imtis veiksmų infrastruktūros srityje, nes vartotojų pasitikėjimui užtikrinti būtinas įkrovimo punktų įrengimas visoje šalyje. Nors praėjusiais metais buvo įrengta daugiau įkrovimo punktų nei bet kada anksčiau, šiuo metu yra tik vienas standartinis įkroviklis kiekvienam 35 įkraunamiems automobiliams kelyje – nežymus pagerėjimas, palyginti su 2022 m., kai šis santykis buvo vienas kiekvienam 36,4. Esant dabartiniam infrastruktūros lygiui, paskatinti daugiau vartotojų naudoti elektros energiją, akivaizdu, kad reikia imtis priemonių, kad būtų paspartintas įkrovimo taško diegimas.
Tokie veiksmai yra labai svarbūs, nes, remiantis dabartinėmis sąlygomis, naujausios rinkos perspektyvos rodo, kad BEV dalis mažėja, nepaisant augančios bendrosios naujų automobilių rinkos. Tikimasi, kad 2024 m. bus įregistruota 1,984 mln. naujų automobilių – 4,2% daugiau nei pernai ir 0,5% daugiau nei sausio mėn. Tačiau šių metų BEV apimtys buvo sumažintos -5,2 %, o dabar numatoma rinkos dalis sudaro 19,8 %, gerokai mažesnė už vyriausybės tikslą – 22 % vienam gamintojui pagal transporto priemonių išmetamųjų teršalų prekybos schemą.5 Nors schemos lankstumas reiškia, kad gamintojai vis dar gali pasiekti vyriausybės numatytus tikslus, ilgalaikė sėkmė priklauso nuo augančios rinkos, paremtos didele vartotojų elektromobilių paklausa.